Sociologie kultury

Sociologie kultury zahrnuje sociologickou oblast, která se zabývá kulturou, přesněji společenským charakterem kultury a její podmíněností. Pojem sociologie kultury je možné užít v různých kontextech a pro různé účely. V zásadě se ovšem pojí s pojmem společnost, protože je vytvářena lidmi, kterými je zároveň díky jejich chování a jednání relativizována.

Termín sociologie kultury byl poprvé použit v Německu ve Výmaru, kde sociologové, jako Alfred Weber, použili pojem Kultursoziologie. Jedná se o hraniční disciplínu, protože akcentuje i další příbuzné obory jakou jsou například kulturní antropologie, kulturologie či filozofie, ale i historie a psychologie. S tím souvisí také to, jak je pojímána v různých regionech. Zatímco v Evropě je vnímána jako samostatná disciplína, v Americe je chápána jako součást kulturní antropologie.[1]

Předmět zkoumání stejně jako samotné vymezení pojmu je obtížné přesně určit – závisí na proměně pojmů, které se v průběhu dějin mění.[2] Obecně lze tedy říci, že tématem zkoumání jsou kulturní změny.

  1. PETRUSEK, M. a kol., Velký sociologický slovník II. Heslo Sociologie kultury. Praha: Karolinum, 1998. 1627 s. 
  2. BAYER, Ivo, Jiří ŠAFR a Kateřina VOJTÍŠKOVÁ. Přístupy k sociologickému zkoumání kultury a stratifikace. 1. vydání. Praha: CESES FSV UK, 2007. 75 s.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne